Mobil Cihazlarda Sızma Testi – Adb Shell

ADB Shell Nedir?

ADB (Android Debug Bridge), sizin emülatör veya Android cihazınız ile aranızda bir köprü görevi görerek iletişim kurmanızı sağlayan komut satırı aracıdır. Aslında komut sistemini yada terminali kullanan bir komut setidir.

Sık Kullanılan Adb Shell Komutları :

Daha önce kurulumunu gerçekleştirdiğimiz santoku sanal makinemizin terminali üzerinde adb shell komutlarını çalıştırabiliriz. Bunun için android cihazımız makinemize USB ile bağlı olmalı ve cihazda geliştirici ayarlarından USB Debugging aktif edilmeli. Ayrıca Aygıtlar -> USB Aygıtları bölümünden cihazımızı seçiyoruz.

Terminal üzerinde adb devices komutu ile bağlı olan cihazlarımızı görebiliriz.

Screenshot_55

adb -s <belirlenen cihaz> shell komutu ile belirlediğimiz cihazımızı da belirterek  üzerinde komut çalıştırabiliriz.

Cihazımızda komut satırına düştükten sonra ls komutu ile içerisinde bulunan dosyaları görüntüledik.
Screenshot_57

Android cihazımız yoksa veya USB ile bağlanamıyorsak eğer genymotion ile oluşturduğumuz sanal cihazımız üzerinde denemeler gerçekleştirebiliriz. Bunun için sanal cihazımızın  IP adresini bulalım.

adb start-server komutuyla adb serverı çalıştırıyoruz.
abd kill-server komutuyla adb serverı kapatmış oluyoruz.
abd connect <sanal cihaz IPkomutuyla sanal cihazımızın IP adresini yazarak bağlantıyı gerçekleştirmiş oluyoruz.
abd devices komutuyla bağlandığımız cihazlarımızı listeliyoruz.
abd shell komutuyla sanal cihazımızın komut satırına düşüyoruz. 

Screenshot_56

adb disconnect <sanal cihaz IP > komutuyla sanal cihazımızın IP adresini yazarak bağlantıyı koparabiliriz.
disconnect

adb push komutu dosyayı bilgisayarınızdan telefonunuza kopyalamaya yarar. Örnek olarak indirdiğim Color.apk uygulamasını bilgisayardaki yolunu belirterek telefonda yüklediğimiz uygulamalarımızın bulunduğu dizine yani /sdcard/Download altına atalım.

adbpush

adb pull komutu ile push komutunun aksine telefonumuzdaki uygulamayı bilgisayarımıza kopyalayabiliriz. Az önce telefonumuza attığımız Color.apk uygulamasını bulunduğu konumdan bilgisayarımıza kopyalayalım.
adbpull

adb install komutu ile tam yolunu belirterek istediğimiz uygulamayı kurabiliriz. Sanal cihazımızda komut satırında uygulamanın bulunduğu dizine gittiğimizde adb install Color.apk ile uygulama kurulumunu gerçekleştirmiş oluyoruz.

Screenshot_76

INSTALL_FAILED_CPU_ABI_INCOMPATIBLE 

140128a

hatası alıyorsanız öncelikle ARM Translation v1.1 ve Android cihazınızın versiyonuna uygun Google Apps uygulaması indirmelisiniz. Örneğin Google Nexus 7 – 4.3 sürümleri için çalışan sürüm gapps-jb-20130813-signed.zip dosyasıdır. İndirilen ARM Translation zip dosyasını sanal Android üzerine sürükleyip bırakalım ve flash uyarısına OK diyerek yükleme işlemini gerçekleştirelim.Daha sonra cihazımızı tekrar başlatalım.

Eğer sürükle bırak işlemini gerçekleştiremiyorsanız Genymotion yönetici olarak çalıştırmak yerine direkt açabilirsiniz. Bu işinizi çok daha kolaylaştıracaktır :)

 

7,766 total views, 3 views today

2 thoughts on “Mobil Cihazlarda Sızma Testi – Adb Shell

Comments are closed.